מורה לחיים

פעמים רבות אני נתקל בטענה ש'אין במערכת החינוך מורים או מורות טובים'. הסיבות לכך רבות (ויש בהן משהו מן האמת): המורים מרוויחים מעט ולכן האנשים המוכשרים אינם בוחרים בקריירה זו, מורות בוחרות בתחום ההוראה רק בגלל שהשעות נוחות ומאפשר להן להשקיע בגידול הילדים, המערכת אינה מתגמלת את המורים מספיק ורבים מהם (אלה ששורדים) נשחקים כעבור מספר שנים, ועוד מגוון סיבות.

אבל כאן נכנסת התמונה המציאותית שאני רוצה להציג. למרות כל הסיבות הנ"ל, באופן מפתיע דווקא ההיפך הוא הנכון: מערכת החינוך מלאה בהמון מורים מצוינים, בעלי מוטיבציה גבוהה, שמשקיעים את כל זמנם ומרצם בקידום התלמידים ושיפור הישגיהם. מהניסיון הלא-רב שלי במערכת החינוך בשנים האחרונות, תמיד אני מופתע לגלות עד כמה המורים שאני פוגש ועובד איתם מלאי אנרגיה, התלהבות ורצון טוב. נכון, לא מדובר בכל המורים, וכמו בכל מקום עם הרבה אנשים, יש כאלה טובים וכאלה שטובים פחות ומגוון רחב של טיפוסים.

נסו להיזכר במורה טוב שהיה לכם. אצל רובנו תמיד תיזכר איזו מורה שעודדה אותנו בשעת הצורך, שזרקה לנו מילה טובה בדיוק כשהיינו במצב רוח עצוב, שנתנה לנו ציון גבוהה עם סמיילי ליד, או שעמדה לצדנו כשהרגשנו לבד מול אחרים. שמתי לב שבהרבה מהנאומים של מדענים גדולים, בעיקר של זוכי פרס נובל, הם מזכירים את המורה שדחף אותם לתחום המחקר ושנתן להם את העידוד להשקיע בלימודים. זה לא במקרה שהם תמיד מזכירים את המורה שלהם, ולא אנשים קרובים אחרים. המורים לרוב הם המשפיעים העיקריים על עיצוב הזהות שלנו כאזרחים בוגרים. הם מלווים אותנו בתקופות הכי קשות, מסעירות, מרגשות ומבלבלות בחיינו. ולכן, ההשפעה שלהם עמוקה ומשמעותית. אנחנו לרוב נזכור את המורים שהיו לנו הרבה יותר מאשר את החומר עצמו שלמדנו בכיתה.

אני מעריץ את אנשים שבוחרים בקריירה של הוראה. מדובר באנשים שוויתרו על הזדמנויות לקריירות הרבה יותר מתגמלות, רווחיות ונוחות, והחליטו להשקיע את זמנם וכוחם באתגר של טיפוח הנוער ואת אזרחי הדור הבא. לא כולם מושלמים, לא כולם מדהימים, לא כולם סוחפים- אבל כולם מחויבים למטרה ומאמינים שהחינוך הוא המקום בו ניתן להשפיע הכי הרבה על הסביבה בה אנו חיים ובה יחיו ילדינו.

אז בפעם הבאה שאתם פוגשים מורה, בין אם זה בתור לקופה, בדרך לעבודה או אצל חברים, נסו להימנע מההערות הציניות על המקצוע או מהשאלות המעצבנות על הקשיים שבעבודה. במקום זאת, תזרקו להם מילה טובה או ספרו להם על המורה המשמעותי ששינה לכם את החיים ושתזכרו אותו תמיד. ואם זה לא מספיק משכנע, תסתכלו על הקישורים להרצאות של מורים שהוספתי לפוסט, בהן הם מספרים על תפיסת עולמם. זה באמת ישנה את כל מה שחשבתם על מורים.

 

רוצה לקבל עדכון על פוסטים ואירועים חדשים?

נהנית מהכתבה? אפשר לשתף עם החברים ברשתות החברתיות:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp