הרצאות לקהל הרחב

"Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire"
William Butler Yeats


IMG_0181 (800 x 533)במהלך השנים האחרונות העברתי הרצאות וסדנאות רבות לקהל הרחב במסגרות שונות: 'מדע על הבר' בתל אביב, 'בירה, מדע ומצב רוח' ברחובות, כנסים לתלמידים ולמורים, הרצאות ביחידות צבאיות ועוד. בהרצאות אלה השתדלתי לחשוף את הקהל לעולם המרתק של החינוך והמדע, לעשייה ולמחקר הרב בתחום, ולחשיבותם של הבנת העקרונות המדעיים, החשיבה הביקורתית ומיומנויות החקר לכלל אזרחי המאה ה-21.

הקו המנחה שלי בהרצאות ובסדנאות הוא השתתפות פעילה של הקהל. כך ההרצאה הופכת לשיחה משותפת בה כל אחד יכול להביע את דעתו, לשאול שאלות ולהעמיק את ההבנה. אתם מוזמנים להתרשם מהנושאים השונים בהם התמקדתי בהרצאותיי.

הרצאות, סדנאות ופעילויות

חינוך מדעי לאזרחי העתידהאם יש הבדל בין הוראה "רגילה" להוראת מדעים? מהי הוראת מדע "אותנטי"? כיצד ניתן לשלב את עקרונות החקר, דרך החשיבה המדעית הביקורתית, ולמידה פעילה בחיי היומיום של תלמידים? איך ידע מדעי תורם לשיפור באיכות החיים? וכיצד יכול החינוך המדעי להתאים את עצמו לעולם המודרני ולשינויים המתרחשים בו?

עקרונות החשיבה המדעית-ביקורתיתאחד העקרונות הבסיסיים של האוריינות המדעית היא היכולת להעביר ביקורת מבוססת על ידע מדעי המוצג בפנינו. עומס המידע המוצג בפנינו באמצעי התקשורת המודרניים מקשים עלינו לעשות זאת בצורה מעמיקה, נכונה והגיונית. כיצד ניתן להתמודד עם אתגר זה? מהם הקשיים והמכשולים העומדים בפני האדם הביקורתי? ומהם העקרונות הבסיסיים שכל אחד צריך לדעת בעת התמודדות עם מידע חדש?

מדע ופסאודו-מדע: אסטרולוגיה במבחןהעולם סביבנו מוצף בידע מדעי מהימן לצד אמונות ותפיסות פסאודו-מדעיות. כיצד יכול האדם הפשוט להבחין ביניהם? האם האסטרולוגיה עומדת במבחן האמינות המדעית? והאם מיקומם של הכוכבים בשמים אכן משפיע על גורלנו?

חושים ואשליות: לא מה שחש(ב)תםבמוח שלנו 'שתולים' מספר באגים מדהימים הגורמים לתפיסה החושית שלנו להתבלבל לפעמים. מדוע הבאגים הללו שורדים מבחינה אבולוציונית? מה הקשר בין החושים השונים שלנו? וכיצד ניתן לזהות אשליות שונות ולהימנע מטעויות?

שאלות קטנות וגדולות: בבית הספר, בחיי היומיום ובמעבדת המחקרהבעיה עם שיעורי המדעים היא שנותנים לנו תשובות לא מעניינות לשאלות שאף פעם לא שאלנו". משפט זה, שאמר תלמיד בית-ספר, מעלה שאלות: כיצד ללמד את עקרונות החקר, החשיבה הביקורתית והידע המדעי באופן שיעורר עניין וסקרנות? מהי שאלת חקר טובה? ומדוע שאלה טובה חשובה לא פחות ממציאת התשובה?